Accent on Excellence Awards

Alpine School District Foundation

The Accent on Excellence Awards honor some of the outstanding educators and employees who are exemplary role models and heroes for their students. These individuals are representative of the fine quality staff in the Alpine School District.

At the awards banquet on May 4, 2016, at the Alpine Country Club, ten teachers, one administrator, one classified employee, and one school team will be honored by the Alpine School District Foundation. Individual recipients will receive a check for $500 and other miscellaneous prizes. Each of their schools will also receive a $500 check. Team members will receive $150 each.

Central Elementary – 6th Grade PLC Team
Andrea Halterman, Kory Kowallis, Arline Johnson
Lakeridge Junior High – 7th Grade Science PLC Team
Craig Facer, Tiffany Pierce, Richard Glassford

Honor Roll

Outstanding Educators, Administrators, and Classified Employees

2016 Educators

Melanie Adams – Dan W. Peterson
Vickie Ahlstrom – Sego Lily Elementary
Lisa Covert – Frontier Middle
Claudette Fowler – American Fork High (Classified)
Michael Gosar – Mountain Ridge Junior High
Ryan Green – Grovecrest Elementary
Alisa Hart – Cherry Hill Elementary (Administrator)
Cathy Michaels – Forbes Elementary
Gary Moser – Legacy Elementary
Heather Price – Canyon View Junior High
Kevin Rich – Lakeridge Junior High
Brian Robinson – Summit High

2015 Educators

Alex Chappell – Pleasant Grove Junior High
Whitney Child – Westlake High
Cheryl Dominguez – Traverse Mountain Elementary
Tom Erekson – Lone Peak High
Christine Ferrin – Deerfield Elementary
Brian Jolley – Pleasant Grove Junior High (Administrator)
Camille Kingman – Orem Junior High
Cami Mappin – Timberline Middle
Sara McPherson – Harvest Elementary
Mike Mortensen – Sharon Elementary (Classified)
Rachelle Whipple – Meadow Elementary
Kathy Yerkes – Dry Creek Elementary

2014 Educators

Jill Allen – Rocky Mountain Elementary
Kirsten Barnes – Freedom Elementary
Karla Bowles – Aspen Elementary
Chuck (Dolores) Brown – STARS Coordinator
Lauren Burton – Vista Heights Middle
Christy Collard – Greenwood Elementary
Cassie Daugherty – Horizon
Debbie Draper – Westmore Elementary
Steve Jackson – Timpanogos High
Cami Larsen – Alpine Elementary (Administrator)
Susan Stevens – Cascade Elementary
Linda Tripp – Westmore Elementary (Classified)

2013 Educators

Brent Bown – Suncrest Elementary
Alicia Francom – Mountain Ridge Junior High
Penney Gauchay – Oak Canyon Junior High
LeAnn Gowans – Hidden Hollow Elelmentary
Susan Halladay – Lehi Junior High (Classified)
Jonathan Lindberg – Lehi Junior High
Kari Shirk – Lakeridge Junior High
Colleen Smith – Thunder Ridge Elementary
Shirley Stevenson – Central Elementary
Lori Thorn – Polaris High (Administrator)
Hannah Tindall – Summit High
Renee Wakamatsu – Foothill Elementary

2012 Educators

Melissa Allmon – Valley View Elementary
Vicki Carter – Central Elementary
Darrin Edwards – Westlake High
Nancy Garrison – Timberline Middle
Erin Johnson – Sharon Elementary
Kim Jones – Shelley Elementary
Sterling Keyes – Orem High
Cynthia Mahoney – Cherry Hill Elementary
Michael Privett – Maintenance Department
Craig Smith – Lone Peak High
Bill Spence – Pleasant Grove Junior High
Bonnie Sulz – Northridge Elementary

2011 Educators

Pam Alston – Freedom Elementary
Jay Anderson – Vista Heights Middle
Chad Blevins – Mountain View High
Helen Carlton – Sage Hills Elementary
Ann Hatch – Greenwood Elementary
Norma Jean Hillman – Mount Mahogany Elementary
Jessie Jensen – Westmore Elementary
Adam Johnson – Fox Hollow Elementary
Douglas Jolley – Westfield Elementary
Lynette Lepore – Aspen Elementary
Jane Lindhout – Orem High (Administrator)
Paula Ruesch – Alpine Elementary (Classified)

2010 Educators

Barry Beckstrand – Westmore Elementary (Administrator)
Daniel Biolo – Summit High
Jennifer Bitton – Mountain Ridge Junior High
Karen Farnworth – Transportation Department (Classified)
Julianne Geddes – Saratoga Shores Elementary
Dennis Hullinger – Dan Peterson
Neal Johnson – American Fork High
Kristy Marchant – Eagle Valley Elementary
Mindy Nelson – Lehi High
Misty Rocha – Foothill Elementary
Julie Van Dijk – Central Elementary
Troy Van Komen – Oak Canyon Junior High

2009 Educators

Laurie Anderson – Timberline Middle
Julie Castro – Hillcrest Elementary
Judy Clayton – Mountain Ridge Junior High (Classified)
Kevin Cox – Lehi Junior High (Administrator)
Bryan Crandall – Highland Elementary
Monique deWitt – Northridge Elementary
Clarnell Harper – Eagle Valley Elementary
Corrine Haynie – Dan Peterson
Shannon King – Valley View Elementary
Jared Landvetter – Summit High
Melanie Oviatt – Manilla Elementary
Emilie Whitehead – Orem Elementary

2008 Educators

Linda Anderson – Sharon Elementary (Administrator)
Kelly Gardner – Geneva Elementary
Patti Greaves – Scera Park Elementary
Cathy Jolley – Timberline Middle
Chris Kofoed – Mountain Ridge Junior High
Michelle Ormond – American Fork High
Shauna Rasmussen – Highland Elementary
Phyllis Sorensen – Pony Express Elementary
Paula Tucker – Saratoga Shores Elementary
Caroline West – Barratt Elementary
Becky White – Lehi High
Marilyn Wursten – Oak Canyon Junior High (Classified)

2007 Educators

Katherine Adamson – Lehi High
Rex Amendola – Pony Express Elementary
Douglas Andersen – Oak Canyon Junior High
Valerie Chambers – Willowcreek Middle
G. Jess Christen – Pleasant Grove High (Administrator)
Sydney Hacking – Forbes Elementary
Ingrid Jimenez – Mountain View High
Zachary Knappenberger – Orem High
Laura Lefler – Timberline Middle School
Yolanda Marshall – Sharon Elementary (Classified)
Randy Ockey – Highland Elementary
Natalie Robinson – Manila Elementary

2006 Educators

Kimberly Allred – Physical Facilities Department (Classified)
Rachelle Bolingbroke – Valley View Elementary
Cheryl Brenchley – Snow Springs Elementary
John Bushman – Eaglecrest Elementary (Administrator)
Cindy Clark – Orem High
Melanie Hansen – Timberline Middle
Lois Johnson – Lone Peak High
Leland Moon – American Fork Junior High
Rochelle Pinnock – Highland Elementary
Lilly Taylor – Forbes Elementary
Margo Ungricht – Willowcreek Middle
Susann Wagner – Sharon Elementary

2005 Educators

Ann Barker – Lindon Elementary
Layne Billings – Mountain View High (Administrator)
Sharon Bodily – Timpanogos High
Lisa Casey – Shelley Elementary
Gary Dunn – Lone Peak High
Cheryl Feland – Timberline Middle
Ken Fullerton – Orem Elementary (Classified)
Ann Jaussi – American Fork High
Phillip Marrott – Highland Elementary
Boyd H. McAffee – Valley View Elementary
Velyn Tassainer – Lehi Junior High
Amy Wanner – Deerfield Elementary

2004 Educators

 Janice Comer-Miller – American Fork High
Marla Hendrickson – Foothill Elementary
Maxine Steele – Forbes Elementary
Brian Carter – Highland Elementary (Classified)
Nallen Read – Highland Elementary
Danielle Kennington – Legacy Elementary
Linda Chadburn – Lindon Elementary
R. Alma Sillito – Oak Canyon Junior High
Charlotte Touati – Orem High
Lori Taylor – Sego Lily Elementary
Jill Hanson – Westfield Elementary
Kathy Porter – Westmore Elementary (Administrator)

2003 Educators

Sharron Allsop-Day – American Fork High
Tanya Toles – District Office
Sterling Mortensen – Forbes Elementary
Ginger Pierce – Highland Elementary
Elaine Tucker – Lehi High
Alan Lynn Meek – Lehi Junior High
Marilyn Davis – Lindon Elementary
Rhonda Bromley – Lone Peak High
Terry Hill – Mountain Ridge Junior High (Administrator)
W. Darren Hodges – Oak Canyon Junior High
Cheryl Zacharias – Orem Elementary (Classified)
Vicki Meyring – Sego Lily Elementary

2002 Educators

Glen Clark – American Fork High (Administrator)
Rachel McFarland – American Fork High
Janette Strong – Bonneville Elementary
Karen Mellor – Cedar Ridge Elementary
Leslie Bishop – Cedar Valley Elementary
Jessica Bowen – Foothill Elementary
Pamela Engles – Forbes Elementary
Carol Thornton – Lindon Elementary (Classified)
Shauna Kay – Lone Peak High
Cheryl Lewis – Orem High
Evan Whittaker – Pleasant Grove Junior High
Sherrie Holbrook – Sego Lily Elementary

2001 Educators

Leilani Sheen – American Fork High
Dan Adams – Central Elementary (Administrator)
Mike Cottam – District Office
Karma Swain – Forbes Elementary
Tina Braitwaite – Highland Elementary
Jan Shelton – Lehi High
Michelle Oxborrow – Manila Elementary
Lesa Peet – Mountain Ridge Junior High
Jean Nelson – Orchard Elementary
Carol Somerville – Sego Lily Elementary
Diane Soelberg – Timpanogos High
Jack Wilkinson – Transportation (Classified)

2000 Educators

Ken Pierce – American Fork High (Administrator)
Laurel Shelley – American Fork High
Norma Girard – Aspen Elementary
Tammy Card – Cedar Ridge Elementary
Pamela McKinney – District Office (Classified)
Blaine Greenhalgh – East Shore High
Emily Lysager – Forbes Elementary
Suzanne Mendenhall – Geneva Elementary
Terilene Maughan – Lindon Elementary
Janna Kunz – Manila Elementary
Jennifer Batchler – Oak Canyon Junior High
Christi Lynn Mills – Rocky Mountain Elementary

1999 Educators

Jay Allen – American Fork High
Lisa Brereton – Canyon View Junior High
Diane Reaveley – Cedar Ridge Elementary
Victor Williamson – Central Elementary
Carol Winters – District Office (Classified)
Jennie Barber – East Shore High (Administrator)
Rosalie Jacklin – Greenwood Elementary
Betty Lou Lee – Lakerdige Junior High
Reva Beth Russell – Lehi High
Barbara Langford – Manila Elementary
Mary Ruth Greer – Mountain View High
Mary Lay – Sharon Elementary

1998 Educators

John Miller – American Fork High
Alan Tilley – ATEC
Stephen Cherrington – Cedar Ridge Elementary (Administrator)
Janet Schiller – Central Elementary (Classified)
Merrilee Barratt – Forbes Elementary
Jane Sanders – Geneva Elementary
Stephanie Anderson – Grovecrest Elementary
Donell Willey – Lakerdige Junior High
Carolyn W. Johnson – Legacy Elementary
Karen Bodily – Lindon Elementary
William Gillespie – Orem High
Rose Mary Lindberg – Timpanogos High